|
Hasznos tippek: így tisztítsuk a linóleumot
Mivel a linóleum anyagának döntő része nedvszívó parafa, a linóleumot sosem tisztítsuk bő vízzel. Bár a védőréteg megakadályozza, hogy a víz a linóleum anyagába mélyen behatoljon, ennek ellenére a legjobb, ha jól kicsavarjuk a felmosót, mielőtt tisztítjuk vele a linóleum padlót.
Szerencsére akkor sem kell kétségbe esni, ha véletlenül égő cigarettacsikk esik a padlóra. A linóleum ugyanis kimondottan nehezen kap lángra, hihetetlenül ellenálló, a súrlódási felmelegedéssel szemben is. Ráadásul a kevésbé erős savakat is kiemelkedően jól bírja, de a zsír vagy az olaj, sőt, még a kőolaj sem tesz benne kárt. Azonban lehetnek olyan anyagok, folyadékok, szennyeződések, amelyek egy bizonyos idő elteltével "beleégnek" a linóleumba, így érdemes minden szennyeződést eltávolítani, amint csak lehet.
A linóleum felületét egy poliuretán (PUR) fedőréteg védi. Ez a lakkra emlékeztető fényes, átlátszó bevonat akadályozza meg, hogy a linóleum a nehéz vagy éles tárgyak hatására megsérüljön. Ennek a bevonatnak köszönhető az is, hogy a szennyeződéseket könnyű eltávolítani. Ám egy idő után ez a PUR védőréteg elveszítheti a fényét, "bemattulhat", ami sokat levon a linóleum látványából, megjelenéséből. Ezt megelőzendő érdemes 1 vagy 2 évente speciális, viasztartalmú polírozóval kezelni a linóleumot. Ennek hatására a felső réteg újra fényes és áttetsző lesz, a linóleum pedig visszanyeri régi fényét.
|